Wanilia

BOTANIKA

Wanilia (Vanilla Mill.) – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae), liczący 109 gatunków[3] rosnących dziko w strefach tropikalnych. Owoce wanilii płaskolistnej są źródłem przyprawy zwanej laskami wanilii.

CHEMIA

Bardzo cenny olejek waniliowy. Aby otrzymać olejek waniliowy potrzebny jest długi i kosztowny proces. Najpierw suszone laski wanilii poddawane są ekstrakcji przy pomocy rozpuszczalników. Następnie przy pomocy alkoholu otrzymuje się bardzo drogi olejek waniliowy, którego zapachu nie da się jednak zastąpić niczym innym.

TRADYCYJNE WYKORZYSTANIE

Wanilia – jej słodki zapach od razu poprawia humor i koi zmysły. Wprowadza nas w stan relaksu i harmonii. Olejek waniliowy jest dziś jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych

WŁAŚCIWOŚCI KOSMETYCZNE

Olejek waniliowy łagodzi podrażnienia. Od dawna są znane łagodzące właściwości wanilii. Nawet bardzo przesuszona i zniszczona skóra będzie wyglądać o wiele lepiej po waniliowej pielęgnacji.

Olejek waniliowy regeneruje. Olejek waniliowy znakomicie regeneruje skórę. Jego konsystencja i zapach sprawiają, że taki zabieg to niesamowita przyjemność. Skóra staje się gładka, jędrna i odmłodzona a ty głęboko zrelaksowana.

Koi zmysły. Olejek waniliowy jest jednym z najdroższych olejków aromaterapeutycznych. Nic dziwnego – jego zapach od razu wprowadza w błogi nastrój. Dzięki niemu szybciej możemy się odstresować i zapomnieć o codziennych problemach. Taki olejek to też świetny sposób na jesienną chandrę.