Granat

BOTANIKA

Granatowiec właściwy (Punica Granatum) – to krzew porastający ciepłe rejony Indii i krajów Morza Śródziemnego, znany i uprawiany już za czasów starożytnych, gdzie uchodził za symbol płodności i miłości. Charakterystyczne owoce granatu mają wielkość dużego jabłka, twardą, czerwoną skórkę oraz jadalne wnętrze składające się z wielu nasion otoczonych soczystym, czerwonym miąższem.

CHEMIA

Ekstrakt z granatu zawiera charakterystyczny tylko dla owoców granatu kwas punikowy (Omega-5), zaliczany do sprzężonych kwasów tłuszczowych, który charakteryzuje się intensywnymi własnościami przeciwzapalanymi (niweluje stany zapalne w komórkach skóry) oraz przeciwobrzękowymi. Owoc granatu jest jedyną rośliną zawierającą sprzężone kwasy tłuszczowe. Jest to składnik o wysokiej aktywności antyoksydacyjnej, odżywczej oraz przeciwzmarszczkowej, wzmacniającej skórę i korygującej już zaistniałe objawy starzenia skóry.

TRADYCYJNE WYKORZYSTANIE

Owoc granatu zyskał sobie sławę przede wszystkim jako składnik o niesamowitych wartościach odżywczych i ostatnio przeżywa swoje odrodzenie. Na rynku pojawiło się wiele suplementów i produktów spożywczych na bazie owoców granatu polecanych jako środek wzmacniający naturalne mechanizmy obronne organizmu do walki z wolnymi rodnikami, w przypadku cukrzycy, chorób serca, stawów, przy zapaleniach jamy ustnej oraz jako środek przeciwnowotworowy.

WŁAŚCIWOŚCI KOSMETYCZNE

Polecany w przypadku cery dojrzałej, zniszczonej, suchej, podrażnionej, z objawami fotostarzenia. Stosowany również w pielęgnacji skóry trądzikowej, przy egzemie, łuszczycy i trądziku różowatym.
Ekstrakt z granatu zastosowany zewnęrznie na skórę działa na kilku poziomach:
– Wykazuje działanie regenerujące i reperujące zniszczenia skóry.
– Nawilża i odżywia, dodany do olejów roślinnych zwiększa ich treściwość i lekko zagęszcza.
– Dzięki obecności dużej ilości charakterystycznych polifenoli, jest on zaliczany do wysoce skutecznych antyoksydantów, które chronią przed wolnymi rodnikami, powodującymi przedwczesne starzenie skóry.
– Poprawia koloryt skóry.
– Pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego, wzmacniając ochronę skóry przed słońcem, zarówno na poziomie promieniowania UVA i UVB. Dodatkowo hamuje i reperuje zniszczenia skóry powodowane przez promieniowanie UV. Jest składnikiem przeciwdziałającym zmianom kancerogennym skóry.
– Działa przeciwzapalnie, sprzyja gojeniu drobnych uszkodzeń skóry i łagodzi. Jest polecany w przypadku cery podrażnionej, delikatnej, zaczerwienionej, po opalaniu oraz po peelingach, kiedy wymagana jest regeneracja naskórka.
– Zmniejsza obrzęki, jest korzystny także w pielęgnacji okolic oczu skonnych do obrzęków i zmarszczek.
– Stymuluje do działania fibroblasty, czyli komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny – podstawowych białek skóry odpowiadajacych za jej młody wygląd, dodatkowo przyczynia się do podziałów komórek sprzyjajac odnowie komórkowej skóry. Zwiększa elastyczność i jędrność skóry, zmniejsza drobne zmarszczki powierzchniowe oraz przyczynia się do pogrubienia naskórka.