Geranium

BOTANIKA

(Geranium L.) – rodzaj bylin lub roślin jednorocznych z rodziny bodziszkowatych. Rodzaj liczy od ok. 300[3] po ok. 450[1] gatunków. Należą tu rośliny jednoroczne, byliny, rzadko półkrzewy i krzewy[4]. Występują one niemal na wszystkich kontynentach (brak na Antarktydzie), przy czym w strefie tropikalnej rosną tylko w górach. Największe ich zróżnicowanie jest w strefie klimatu umiarkowanego. W Europie występuje ok. 40 gatunków[3], z czego w Polsce około 15 gatunków, kilka jest też uprawianych jako rośliny ozdobne[5]. Różni przedstawiciele zajmują różnorodne siedliska – od łąk, poprzez lasy i brzegi wód, po tereny skaliste i górskie zbocza.

CHEMIA

Pokrywające listki geranium włoski posiadają gruczoły z olejkami eterycznymi o cytrynowo-różanym zapachu. Cenne składniki olejków to m.in. geraniol, cytroelol, pinen oraz gorczyce, garbniki, flawonoidy, alkaloidy, różne kwasy organiczne i witamina C. To im geranium zawdzięcza swoje właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, odkażające i przeciwbólowe. Olejki eteryczne zawarte w liściach odstraszają również komary. Umieszczone w szafie woreczki z suszonym zielem ochronią zaś ubrania przed molami.
Z kilku zmiażdżonych liści geranium można przygotować okład na ból głowy, reumatyczny czy nerwobóle.

TRADCYJNE WYKORZYSTANIE

Stosowany aromaterapeutycznie łagodzi stany depresyjne, neuralgie, napięcia nerwowe, stany lękowe oraz związane z nimi zaburzenia seksualne.

WŁAŚCIWOŚCI KOSMETYCZNE

Olejek Geranium stosowany na skórę poprawia mikrocyrkulację krwi i limfy, co sprzyja lepszemu oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz zmniejsza obrzęk tkanek skutkujący powstawaniem cellulitu. Posiada także właściwości antyseptyczne, ściągające, przeciwtrądzikowe.
Dzięki właściwościom antyseptycznym i ściągającym oraz właściwościom wzmacniającym tkankę łączną sprzyja gojeniu się ran, łagodzi stany zapalne, pielęgnuje blizny. Przynosi ulgę przy hemoroidach i żylakach.