Blog

Ochronne działanie oliwy.

15 kwietnia 2019

Oliwa z oliwek  to podstawowy składnik kosmetyków Gamila Secret.

Powszechnie znana z walorów smakowych, często używana w kuchniach świata oliwa posiada liczne właściwości kosmetyczne: zwiększa miękkość i elastyczność skóry, odbudowuje i przywraca właściwości ochronne płaszcza lipidowego, nawilża, chroni przed przenikaniem szkodliwych składników środowiskowych, posiada własności przeciwutleniające, odżywia, natłuszcza skórę, tworzy na powierzchni film ochronny. Jest składnik o niskim stopniu komedogenności (tzw. zapychania porów). Oliwa z oliwek posiada wybitne właściwości regeneracyjne i jest efektywna w regulowaniu nawilżenia i odbudowy struktury skóry i włosów.

Przeprowadzone testy na zwierzętach wykazują, że miejscowa aplikacja oliwy z oliwek chroni przed uszkodzeniem indukowanym przez promieniowanie UVB (Carcinogenesis, November 2000, str. 2085– 2090; Journal of Dermatological Science, March 2000, Supplemental str. S45–S50).

Istnieją także inne badania odnoszące się do ochronnych właściwości oliwy z oliwek. Jedno z tych badań wskazuje, iż aplikacja miejscowa oleju po ekspozycji na promieniowanie UVB może efektywnie redukować ryzyko raka skóry u myszy, najprawdopodobniej poprzez efekt przeciwutleniający w redukowaniu uszkodzenia DNA przez reaktywne odmiany tlenu (Department of Dermatology, Kobe University School of Medicine, 7-5-1, Kusunoki-cho, Chuo-ku, Kobe 650-0017, Division of Radiation Biology, Faculty of Pharmaceutical Science, Kanazawa University, Japan.)
. Jeszcze inne badanie przeprowadzone przez Smith PP, Leith JT wskazuje na promienio-ochronne działanie oliwy z oliwek aplikowanego miejscowo, lecz mechanizm ten nie jest znany (Int J Radiat Biol Relat Stud Phys Chem Med. 1977 May;31(5):467-75).

Komentarze