Dywaniki samochodowe - jakie są kryteria ich doboru?

Dywaniki samochodowe - jakie są kryteria ich doboru?

Może się wydawać, że tak drobny element jak dywanik samochodowy, nie odgrywa znaczącej roli w użytkowaniu pojazdu. Nic bardziej mylnego. Akcesorium to pomaga w utrzymaniu czystości, chroni oryginalną wykładzinę przed zniszczeniem, a także wpływa znacząco na komfort jazdy. Czy można źle dobrać dywanik samochodowy? Oczywiście, że tak i w dodatku może się to przełożyć na bezpieczeństwo jazdy, ale o tym wszystkim dowiesz się już za chwilę.

Dywaniki samochodowe — co należy o nich wiedzieć?

Problemem kierowcy jest dobranie właściwego typu dywaników do swojego samochodu, aby prawidłowo spełniały swoje funkcje przez długi czas. Kluczowy jest ich wielkość.

Przesadnie długie modele stwarzają poważne ryzyko zwijania się, utrudniając lub nawet uniemożliwiając właściwe korzystanie z pedałów samochodu. To natomiast może spowodować niepokojące sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie i doprowadzenie do poślizgu.

Identycznie ważna jest jakość materiału, z jakiego wyprodukowany został dywanik samochodowy. Musi być on nadzwyczaj trwały, bezproblemowy w pielęgnacji, odporny na wilgoć i pobrudzenia, jak również winien mieścić się w dogodnym przedziale cenowym.

Guma czy welur — jaki dywanik będzie lepszy?

Wybór dywaników do samochodu nie jest łatwym zadaniem. Należy zwrócić szczególną uwagę na parę niezwykle ważnych ich cech, na przykład czy prawidłowo chłoną wilgoć. Dzięki temu przez długi czas będą w sposób odpowiedni spełniały swoje zadania.

Przeważnie wybór pada na:

  • dywaniki gumowe,
  • dywaniki welurowe.

Popularność dywaników gumowych jest największa w okresie jesienno-zimowym. Wyśmienicie radzą sobie z wilgocią i śniegiem wnoszonymi do auta. Te dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, które zabezpieczają wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody. Poza tym są one bardzo proste w czyszczeniu i montażu, a wobec tego niezwykle konkretne. Jedyną ich wadą jest mało estetyczny wygląd oraz wydzielanie nieprzyjemnej woni w upalne dni.

Ten problem nie dotyczy dywaników welurowych. Są one bardziej przyjemne dla oka oraz osiągalne w wielu wzorach i odcieniach. Niemniej jednak tego typu dywaniki źle sobie radzą z absorbowaniem wilgoci, a poza tym ciężko usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i nieczystości. Wypada wybierać wyłącznie takie, które charakteryzują się dużą gęstością materiału.

W jaki sposób pielęgnować dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe wcale nie wymagają częstych wymian. Jeśli są odpowiednio zadbane, mogą posłużyć przez nawet kilka lat. No właśnie, tylko w czym to odpowiednie zadbanie się przejawia? Niezależnie od tego, jakim dywanikiem dysponujesz. Tak samo jak w przypadku welurowych, tak i w przypadku gumowych, pracę zaczynamy od wstępnego pozbycia się resztek piasku i kurzu. Można do tego celu użyć zwykłej zmiotki. 

W dalszych krokach trzeba dokładnie opłukać produkt. Warto podkreślić, że im ciśnienie jest wyższe, tym także czyszczenie sprawniejsze, gdyż silny strumień wody wypłukuje piasek z rantów i rowków.

W przypadku dywaników welurowych, do czyszczenia zabieramy się podobnie, jednak kolejne kroki będą się różniły. Można wytrzepać dywanik lub odkurzyć, gdy zabrudzenia są trudniejsze do usunięcia. W tym celu warto wykorzystać odkurzacze samochodowe. Dobrze sprawdzi się także sprzęt bezprzewodowy i domowy.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Andrzej Wysocki
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Andrzej Wysocki
Dywaniki samochodowe - jakie są kryteria ich doboru?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Motoryzacja
Czy zakup samochodu elektrycznego to dobry wybór?
Komentarze: 2
Ocena: brak
Mechanik samochodowy - jak wygląda jego praca?
Komentarze: 0
Ocena: brak