Narzędzia ogrodowe, które opłaca się kupić do pielęgnacji trawnika!

Narzędzia ogrodowe, które opłaca się kupić do pielęgnacji trawnika!

O pracy w ogrodzie najczęściej przypomina nam się, kiedy zawita do nas wiosna. Wtedy też powinniśmy mieć chęci i angażować się w prace, ponieważ zadbany i piękny ogród wymaga od nas powtarzania czynności, nawet jeśli zostały zrobione niedawno niemal idealnie. Większa część ludzi ma trawnik przydomowy. U niektórych jest zielony oraz zadbany, a u niektórych można zauważyć żółte i nieestetyczne miejsca. Dzisiaj przedstawiamy narzędzia ogrodowe, które wspaniale wspomogą nas w pracach! Zapraszamy.

Kosiarka – główne narzędzie w utrzymaniu zadbanego trawnika!

Absolutną podstawą, w którą musimy zaopatrzyć nasze ogrodnicze arsenały, jest kosiarka. Im mniejszy teren trawnika, tym inny gatunek kosiarki będzie nam niezbędny. Na najmniejszych skwerkach do 200-300 m2, wystarczająca będzie kosiarka bębnowa. Do stosunkowo większych połaci nadaje się kosiarka elektryczna, niemniej trzeba mieć na uwadze ciągnący się przewód. Z kolei na największych nawierzchniach trawiastych fajnie sprawdzi się kosiarka spalinowa, która niestety jest najgłośniejsza spośród wszystkich, ale dzięki temu jest najbardziej wydajna. Warto zastanowić się nad kosiarką, która posiada opcję mulczowania zgromadzonej trawy, innymi słowy – maksymalnego mielenia zbioru oraz rozprowadzania go na koszonej powierzchni. Jest to znakomita opcja do zastąpienia kompostownika i nieużywania dzięki temu dodatkowego sztucznego nawozu.

Jakie korzyści daje nam aerator podczas pielęgnacji trawnika?

Jeśli zależy nam na gładkiej oraz gęstej powierzchni trawnika, warto zaopatrzyć się w aerator. Jest to sprytne narzędzie zaopatrzone we wbudowane ostre kolce (czasami napotyka się także zintegrowane metalowe rurki), które przemieszczając się po nawierzchni trawy, wbijają się w glebę, tym samym ją natleniając. Dzięki temu trawa porządniej rośnie, albowiem ma więcej powietrza, a jej korzenie zyskują więcej przestrzeni do rozwoju. Stosunkowo nowym udogodnieniem są również specjalne nakładki na buty do natleniania trawnika. Polega to na tym, że wkładamy na swoje buty nakładki wyglądające poniekąd jak korki u piłkarzy i poprzez chodzenie po trawie, napowietrzamy ją.

Czym jest wertykulator i jakie korzyści daje przy pielęgnacji trawnika?

Porównywalnym narzędziem do aeratora jest wertykulator, chociaż różnica jest tego typu, że wertykulator ma w sobie ostrza, które przesuwając się po powierzchni trawy, wyciągają wszystko to, co najmniej ukorzenione, a więc na ogół po prostu chwasty i uschnięte źdźbła. Narzędzie to kapitalnie sprawdza się po sezonie jesienno-zimowym, gdy trawa często jest w gorszym stanie. Trawnik po takim zabiegu z reguły nie wygląda efektownie, jednakże nie należy się tym przejmować, gdyż trawa musi odpocząć i nabrać miejsca do powtórnego wzrostu.

Do czego służy podkaszarka w pielęgnacji trawnika?

Nie wszędzie możemy dojść z kosiarką, nawet tą najmniejszą. Są takie miejsca w naszym ogrodzie, jak szczeliny pomiędzy skalniakami, skarpy i górki, gdzie po prostu kosiarka nie wjedzie. W tym celu wykorzystujemy podkaszarkę, która w niektórych mniejszych ogrodach może w pełni wystarczyć jako jedyny robot koszący, albowiem nadaje się znakomicie na małe połacie trawiaste. Na dodatek skosimy nią także wysokie pędy i trawy.

Do czego potrzebne są nożyce ogrodowe, gdy pielęgnujemy swój trawnik?

Przy koszeniu trawnika, dojście do niektórych miejsc może być bardzo utrudnione, na przykład przy rabatach ogrodowych, które są otoczone kostką granitową, bądź ławkach i murkach. Wtedy też pozostają niedocięte kępy trawy, co niestety wygląda bardzo nieestetycznie. W związku z tym opłaca się zakupić manualne nożyce koszące lub w wersji elektrycznej, co da wygodę użytkowania. Za sprawą powyżej opisanych narzędzi możemy zadbać o nasz trawnik i sprawić, że będzie się świetnie prezentował!

Informacje
Dodany przez użytkownika: Jeremiasz Wieczorek
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Jeremiasz Wieczorek
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Bramy garażowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Komentarze: 1
Ocena: brak