Mechanik samochodowy - jak wygląda jego praca?

Mechanik samochodowy - jak wygląda jego praca?

Mechanik pojazdów samochodowych to bardzo poszukiwany zawód. Dziś praktycznie w każdym gospodarstwie domowym znajduje się auto. Kiedy ulegnie ono awarii, pomoc mechanika jest niezbędna. To oznacza, że znalezienie takiego miejsca pracy nie jest wcale trudne. Jeżeli pasjonujesz się samochodami i chcesz naprawiać je zawodowo, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Obowiązki mechanika samochodowego. Czym konkretnie zajmuje się mechanik?

Mówiąc wprost, jest to oczywiście naprawa samochodów. Odpowiedź jest prawidłowa, niemniej jednak to tylko częściowy zakres obowiązków osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed rozpoczęciem napraw fachowiec musi rozpoznać usterkę. Czasami jego zadanie na tym się kończy.

Ile zarabia mechanik samochodowy
Szukasz dobrego zawodu, który umożliwi Ci ciągły rozwój i dobre zarobki? Doskonale trafiłeś! Przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy:

Ile zarabia mechanik samochodowy?

Mechanik musi być w stanie współdziałać z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania sprawnego działania zakładu pracy. Prócz napraw zajmuje się również konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Wykonuje ważne wymiany części, przewodów, olejów i płynów i uszczelek. Powinien potrafić obsługiwać specjalistyczne narzędzia i sprzęt diagnostyczny. Często również komputer z warsztatowym oprogramowaniem.

Jak dojść do zawodu mechanika samochodowego?

Najbardziej popularną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej lub technikum o profilu mechanika samochodowego. Co niektórzy pasję oraz talent w tej dziedzinie odkrywają przykładowo w okresie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest także samoukami. Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach samochodów, motocykli, lub sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie przeprowadzać takie naprawy na własną rękę.

Dla pracodawcy najważniejsze są umiejętności. Zawód bądź tytuł da się zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami to się nie uda. Ten element jest kluczowy.

Z czym spotyka się mechanik samochodowy w swojej pracy?

Ciężar, jakim charakteryzują się samochody oraz ich rozmiary, sprawiają, że to mechanik bardzo często powinien dopasować swoją pozycję ciała do pojazdu. Praca mechanika z tego powodu bardzo często odbywa się w pozycji leżącej pod pojazdem, stojąc z głową skierowaną w górę pod samochodem oraz w kanale warsztatowym albo w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.

Zdrowy kręgosłup może być koniecznością, ażeby bez większych kłopotów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części samochodowe są bardzo ciężkie. Ich montaż może wymagać znacznej siły oraz właściwej kondycji. Trzeba uważać i zabezpieczać się przed tym, żeby nic nie przygniotło nam ręki.

Własny warsztat czy wakat? Która opcja jest lepsza dla mechanika?

Mechanik samochodowy może wybrać jedną z dwóch możliwości — zatrudnienie się w warsztacie samochodowym i praca w zespole lub otwarcie własnego zakładu pracy. W przypadku wyboru drugiej opcji trzeba będzie liczyć się z kosztami wynajmu lub zakupu hali, nabycia narzędzi, sprzętów, podnośników oraz wybudowania kanału. 

Niewątpliwą zaletą prowadzenia własnego warsztatu jest możliwość generowania większych zarobków oraz samodzielnego narzucania cennika usług. Minusem jest konieczność pozyskiwania klientów na własną rękę oraz stałego kontaktowania i rozliczania się z nimi.

 

Informacje
Dodany przez użytkownika: Gerwazy Sikorski
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Gerwazy Sikorski
Mechanik samochodowy - jak wygląda jego praca?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Motoryzacja
Dywaniki samochodowe - jakie są kryteria ich doboru?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Czy zakup samochodu elektrycznego to dobry wybór?
Komentarze: 2
Ocena: brak