Literatura fantasy - jeden z najbardziej wciagających gatunków książek

Literatura fantasy - jeden z najbardziej wciagających gatunków książek

Książki fantasy od lat pobudzają wyobraźnię czytelników na całym świecie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z nich jest najlepsza. Każdy miłośnik ma w tym temacie własną opinię. Klasyczne pozycje tego gatunku, zostały napisane wiele dekad temu i do dziś zachwycają i porywają nowe grono zwolenników. Czy Ty też zaliczasz się do tej grupy? Znasz już największe książkowe przeboje fantasy?

Powieść o szkole czarów — najbardziej magiczna książka gatunku fantasy

„Harry Potter”, powieść J.K.K Rowling zapewne wszyscy kojarzą, niemniej jednak wielu zna tylko z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego niecodzienne zdolności magiczne i wyjątkowo utalentowanego, a z początku mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, ażeby następnie trafić do szkoły magii oraz czarodziejstwa, podbiły oraz w dalszym ciągu podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak również tych starszych.

Ze względu na zróżnicowanie oraz uniwersalność poruszanych tematów, książki te da się polecić czytelnikowi w każdym wieku i na rozpoczęcie przygody z fantasy jest to idealny wybór.

Dzieła Tolkiena — musi je znać każdy sympatyk literatury fantastycznej

Książka J.R.R Tolkiena może wydawać się trudna i napisana trudnym językiem, ale jeżeli lubujemy się w zaczynaniu od klasyki gatunku, jaki aktualnie czytamy, to „Władca Pierścieni” jest podstawą, jaką należy znać. Powieść jest tak naszpikowana przeróżnymi emocjami, że nie tylko fani fantastyki, ale ogólnie fani słowa pisanego odnajdą wiele przyjemności z czytania tego dzieła.

Jeśli sama książka okaże się aż nadto niedostępna, a język zbyt trudny, można sięgnąć po „Hobbita”, który jest prostszy w odbiorze. Godna polecenia jest również ekranizacja, jaka jest tak świetnie zrobiona, że wielu powala z nóg, a to, że bohaterowie przez dużą część filmu przemieszczają się przez pasma górskie, jest bardziej plusem niż minusem.

Polski autor, który zyskał uznanie wśród znawców gatunku fantasy

Jeśli jesteśmy lojalni naszej polskiej literaturze i uwielbiamy dosadny, siarczysty humor, to idealnie nadadzą się książki Sapkowskiego. Przeważa tam nieco mroczniejszy klimat i może się wydawać, że jesteśmy w naszym Europejskim Średniowieczu z elementami magii oraz baśni. Odnajdziemy tam dodatkowo sporo krwi oraz bestialskiej walki na miecze i nie tylko. Gdy lubimy książką zapoczątkować jakąś ekranizację czy też na odwrót możemy obejrzeć serial, jaki powstał w 2019 roku.

Strach oraz groza — czy są nieodłącznym elementem książek fantasy?

Sympatycy odczuwania lęku oraz ci, co lubią się po prostu bać, też wyszukają coś dla siebie, a mianowicie horrory. Stephen King jest autorem wielu niesamowitych powieści i książki takie jak np. „Lśnienie”, „Smętarz dla Zwierzaków” czy „Księga Mistrza” będą perfekcyjne na zapoczątkowanie przygody z tą najmroczniejszą stroną Fantasy.

Z książkami fantastycznymi może zaprzyjaźnić się każdy

Przedstawiony przez nas ranking to tylko kilka przykładów książek z omawianego gatunku. Na rynku jest ich oczywiście znacznie więcej. Literatura fantastyczna staje się tak popularna, że ciągle przybywa nowych autorów, zarówno na zagranicznym jak i polskim rynku. Czy książki tego typu należą do łatwych w czytaniu?

W pewnym sensie sprawa jest tu ułatwiona, gdyż fantastyka to dość szeroki gatunek. Jeśli wcześniej interesowałeś się książkami kryminalnymi, czy też romansami, możesz poszukać takiej fantastyki, która porusza te wątki. Bardzo często spotykamy się ze zjawiskiem łączenia fantasy z innymi wątkami literackimi.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Lesław Kwiatkowski
Oceń
Ocena: 5.00
Liczba ocen: 1
Tagi artykułu
Więcej od Lesław Kwiatkowski
Komentarze
Ewelina Cieślak

Moją największą pasją jest czytanie książek, ale jakoś do fantasy nigdy nie miałam spadu.

Oceń
  • 0
  • 0
Marina Szymańska

Książki to już przeszłość. Teraz młodzież woli oglądać filmy i seriale.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka
Charakterystyka dobrych filmów kryminalnych
Komentarze: 0
Ocena: brak
Czytanie oraz zapamiętywanie lektur szkolnych!
Komentarze: 0
Ocena: brak