Czytanie oraz zapamiętywanie lektur szkolnych!

Czytanie oraz zapamiętywanie lektur szkolnych!

Nie od dzisiaj wiadomo, że lektury szkolne to bolączka młodego pokolenia. Uczniowie nie mając wyjścia, czytają książkę z gorzką miną. Jednak dlaczego jest to takie straszne zadanie dla dzieci? Być może dlatego, że nie rozumieją języka zawartego w lekturze, a tym samym nie są w stanie zapamiętać informacji! Z naszego dzisiejszego artykułu dowiecie się, jak sprawić, aby lektury kojarzyły się dzieciom z przyjemnością, a także podamy wskazówki, by ich zapamiętanie było łatwiejsze!

Postaraj się o cichy i spokojny kąt!

Do czytania nie zasiadaj z podejściem, że im szybciej, tym lepiej. Sprawi to, że zapamiętasz mniej szczegółów oraz będziesz musiał studiować pojedyncze rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym przypadku całą lekturę od nowa. Najlepiej rozpocząć z właściwym zapasem czasu. Można już w wakacje letnie, czy we ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej chcemy się trzymać. Określić, ile dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale oraz ile stron możemy czytać w ciągu jednego dnia.

Obecnie mało kto pozostaje bez swojego telefonu na dłużej niż trzydzieści minut, tymczasem w czytaniu lektur jest to istotne. Jeśli pragniemy mieć jak najlepsze efekty i nie wracać do tych samych wersów wielokrotnie, musimy odłożyć telefon i rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to podnieść uwagę na czytaniu i tym samym zaoszczędzimy dużo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danym momencie pomóc na ogrodzie lub w kuchni. Jeśli tego typu sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i niestety musimy odłożyć obowiązki domowe na później.

Co zrobić, by lektura została w pamięci?

Po każdym rozdziale możesz zajrzeć do opracowań lektur z objaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Kiedy mamy więcej czasu, możemy przejrzeć biografię autora, jak również materiały o czasach, w których żył i pisał.

Wielu pisarzy umieszcza w swoich opracowaniach wydarzenia oraz emocje z nimi związane, które sami przeżyli. W związku z tym zapoznanie się, chociaż z krótką notatką o ich życiu może posłużyć nam jako następne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy powstały jakieś filmy na podstawie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie i ułatwi kojarzenie postaci oraz miejsc akcji. Do ekranizacji zapisz swoje uwagi oraz elementy, które zostały zignorowane czy też zmienione.

Notatki z lektury – kolejny sposób na efektywniejsze zapamiętanie!

Zakup zeszyt, który miej zawsze pod ręką, kiedy masz zamiar brać się za czytanie lektury. Będziesz mógł w nim zapisywać kluczowe informacje jak imiona poszczególnych osób, miejsca akcji czy swoje przemyślenia. Być może wydłuży to twoje zmagania z lekturą, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości i uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł zawsze sięgnąć, kiedy coś ci umknie.

Jakim sposobem zachęcić dziecko do przeczytania lektury?

Aby zachęcić swoje dziecko do zaznajomienia z treścią lektury szkolnej, należy przestawić jego podejście do życia postaci, które występują w książce. Warto dziecku przedstawić książkę, jako możliwość poznania odmiennego stylu życia w dawnych latach. Bohaterzy opisywani w lekturze są w większości intrygującymi postaciami z ciekawym życiem i ujmującymi przygodami. Innym krokiem na namówienie dziecka do polubienia książek jest pokazanie jej jako fascynującego wyzwania!

Informacje
Dodany przez użytkownika: Tadeusz Maciejewski
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Tadeusz Maciejewski
Czytanie oraz zapamiętywanie lektur szkolnych!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka
Charakterystyka dobrych filmów kryminalnych
Komentarze: 0
Ocena: brak