Gitara dla początkującego: klasyczna, akustyczna czy też elektryczna?

Gitara dla początkującego: klasyczna, akustyczna czy też elektryczna?

Gra na gitarze jest pięknym hobby, które warto w sobie wzbudzić. Jednak nic z tych rzeczy nie dzieje się samo. Pierwszym krokiem jest decyzja, że chcemy spróbować, a drugim zakup odpowiedniego instrumentu. Jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Gitara do nauki – jaka powinna być?

W Internecie znajdziemy wiele poradników oraz artykułów, na której gitarze winniśmy rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, natomiast według mnie najważniejsze jest która gitara nam się podoba oraz na której chcemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i chcielibyśmy kiedyś potrafić zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i nabądźmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może dużo osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków oraz trudniej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do dalszej nauki i przyjemność z gry.

Zresztą, to że potrafimy grać na tak zwanym klasyku, nie znaczy od razu, że będziemy znakomici w kawałkach SOAD czy też AC/DC i odwrotnie. Można powiedzieć, że są to nieco inne instrumenty o nie takich samych skalach brzmień, więc wprawę i tak będziemy zdobywać na każdym z osobna.

Gitara klasyczna – czy jest dobra na początek?

Jest to najpopularniejszy model gitary wybierany przez osoby początkujące. Nie dość, że jest stosunkowo tania w porównaniu do innych, to jeszcze dosyć lekka, co umożliwia nam zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak na przykład ogniska, domówki bądź inne imprezy.

Kolejnym plusem dla wielu ludzi może być jej ciepłe oraz miękkie brzmienie, doskonale nadające się do muzyki klasycznej bądź flamenco. Co więcej, nylonowe struny, które przeważnie są w tego typu modelach zmniejszają bolesność opuszków, co jest częstym kłopotem dla nowych właścicieli gitar. Atutem może być dodatkowo szerszy gryf, zminimalizuje nam to problem z dociskaniem sąsiednich strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Czym charakteryzuje się gitara akustyczna?

Fundamentalną różnicą pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną są jej struny, jakie dają ostrzejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, znakomicie nadające się do konkretnego wokalu. Z racji tego osoby pragnące grać w zespołach, a nie tylko samotnie w domu, częściej decydują się na ten model. Są nieco cięższe oraz mają większe rozmiary, a gryfy węższe, co sprawia, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Czy można zacząć naukę od gitary elektrycznej?

Instrument podstawowy w znacznej ilości zespołów rockowych. W porównaniu do powyżej wyszczególnionych można śmiało stwierdzić, że wygląda bajerancko. Wąski, wygięty gryf oraz do tego interesujący szpiczasty korpus.

Niestety, wymaga ona użycia wzmacniacza, który dodatkowo powinniśmy zakupić i co zwiększa nam koszty. Dodatkowo lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o ostatecznym brzmieniu naszej gry. Zabawa i dźwięki przednie, ale powinno się pamiętać o odpowiednim wyposażeniu.

Jaką gitarę wybrać dla dziecka?

Jeśli dziecko chce zacząć naukę gry na gitarze, powinieneś wspierać go w tej decyzji. Na początku wybierzcie się do sklepu muzycznego, aby specjalista pomógł Ci dobrać rozmiar. Następnie wspólnie z dzieckiem wybierzcie rodzaj instrumentu, biorąc pod uwagę muzykę, którą najbardziej lubi Twoja pociecha. Warto na start zdecydować się na struny z nylonu, które są mniej bolesne podczas gry.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Lesław Kwiatkowski
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Lesław Kwiatkowski
Komentarze
Mateusz Wojciechowski

Moim marzeniem jest nauczyć się grać na gitarze. Mam nadzieje, że nie jest za późno.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka
Czytanie oraz zapamiętywanie lektur szkolnych!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Charakterystyka dobrych filmów kryminalnych
Komentarze: 0
Ocena: brak