Film dokumentalny - jak nakręcić swoją pierwszą produkcję?

Film dokumentalny - jak nakręcić swoją pierwszą produkcję?

Marzy Ci się nakręcenie swojego pierwszego filmu, ale nie posiadasz zbyt dużo środków finansowych na jego realizację? Zastanów się, może masz w głowie jakąś ciekawą historię, w której uczestniczyłeś lub, której byłeś świadkiem. Może być to ciekawy pomysł na nakręcenie dokumentu, czyli gatunku filmu, który opowiada o autentycznym wydarzeniu. Jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy chęcią stanięcia przed obiektywem kamery, bez angażowania dużych wkładów pieniężnych.

Czy istnieje jeden uniwersalny sposób na to, aby uwiecznić historię lub wydarzenie, które szczególnie utkwiło nam w pamięci? Czy są to zdjęcia, pamiętniki? Sposobów tak naprawdę może być wiele, a jednym z nich są filmy dokumentalne. Takie produkcje wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla zawodowych, profesjonalnych reżyserów, którzy posiadają zaawansowany sprzęt i dostęp do planu filmowego. Film dokumentalny możesz wykonać sam. Oto wskazówki.

Najważniejszy jest pomysł na film dokumentalny

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Jak zamienić pomysł na scenariusz filmu dokumentalnego?

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Jaki sprzęt będzie niezbędny do nakręcenia filmu?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zadbać o dobre ujęcia?

Film dokumentalny to z założenia film niskobudżetowy. Nie ma w nim żadnych skomplikowanych scen rodem z ekranu kinowego. Nie potrzebujemy też wymyślnych rekwizytów, ani charakteryzacji bohaterów. Nie musisz także wydawać pieniędzy na specjalne stroje. Oczywiście własna produkcja daje pełną swobodę, co do przebiegu akcji, wszystko leży tutaj po Twojej stronie.

Realizując poszczególne ujęcia, możesz samodzielnie decydować o tym, jakie kwestie i szczegóły historii będą opowiadane przez konkretne osoby. Film możesz kręcić ręcznie lub przy użyciu statywu. Staraj się utrwalić jak najwięcej scen. Ich nadmiar możesz zawsze usunąć w programie. Gdy jednak pewnych kwestii zabraknie, ciężko będzie później zrealizować je od początku.

 

Informacje
Dodany przez użytkownika: Tadeusz Maciejewski
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Tadeusz Maciejewski
Czytanie oraz zapamiętywanie lektur szkolnych!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka
Charakterystyka dobrych filmów kryminalnych
Komentarze: 0
Ocena: brak
Czytanie oraz zapamiętywanie lektur szkolnych!
Komentarze: 0
Ocena: brak