Charakterystyka dobrych filmów kryminalnych

Charakterystyka dobrych filmów kryminalnych

Filmy kryminalne, dreszczowce to obrazy, które trzymają widzów w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Intrygujące zwroty akcji, wciągająca fabuła, stopień komplikacji zagadki powoduje, że nie jesteśmy w stanie oderwać wzroku od ekranu i wraz z prowadzącym śledztwo zadajemy sobie pytanie: kto zabił? Kryminały w ścisłym sensie mają prowadzić do wyjaśnienia zagadki, zło musi zostać ukarane. Jednak w najnowszych filmach odchodzi się od takiego rozumienia gatunku.  Rozwiązanie zagadki nie jest najważniejsze. Na pierwszy plan wysuwa się akcja, motywy postępowania przestępcy, rys psychologiczny.

Jaki jest motyw przewodni w filmach kryminalnych?

Kryminał powstał na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od początku istnienia tego gatunku jego głównym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – zazwyczaj morderstwa. A wraz z rozwojem akcji następne zdarzenia miały prowadzić do odnalezienia sprawcy i wyjaśnienia tajemnicy.

Kino kryminału na przestrzeni lat podzieliło się na wiele odmian, wśród których możemy wyróżnić:

 • film policyjny
 • film gangsterski
 • film szpiegowski
 • film sensacyjny

Klasycznymi rekwizytami stosowanymi w filmach kryminalnych są szybkie samochody, broń oraz narzędzia przestępstwa. W latach 30. nadzwyczajnym powodzeniem cieszyły się filmy gangsterskie przedstawiające historię Ala Capone i innych przestępców z czasów prohibicji. Lata 40. przyniosły ogromny rozkwit kina noir, to znaczy filmu czarnego. Cechował się on zatarciem wyrazistego podziału na dobro oraz zło, a w centrum historii filmu znajdowała się postać kontrowersyjnego detektywa, który żmudnie próbował rozwiązać zagadkę. Lata 60. i 70. to z kolei filmy o tematyce policyjnej, jak na przykład „Brudny Harry” lub „Serpico”, w jakich ukazana była postać głównego bohatera jako samotnika, jaki musi stawić czoła niesprawiedliwości.

W ostatnich latach obserwujemy totalną zmianę klasycznej formy gatunku kryminału. Morderca najczęściej znany już jest od początku fabuły albo główny wątek przytoczonej historii nie polega na dochodzeniu do prawdy, a wyłącznie na odkryciu jej zawiłości.

Polecane tytuły z klasyki światowego kina dla fanów kryminałów

Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najlepsze, trzymające w napięciu i zagadkowe produkcje wraz z plejadą gwiazd, które na pewno będziemy oglądać z zapartym tchem. 

Wybrane przez nas filmy to:

 • „Taksówkarz”, reż. Martin Scorsese – film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, jest jednym z najsłynniejszych filmów w historii kina.
 • „Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola – nagrodzony trzeba Oscarami, m.in. w kategorii najlepszy film roku.
 • „Siedem”, reż. David Fincher
 • „Joker”, reż. Todd Phillips – za zagranie głównej postaci Joaquin Phoenix otrzymał Oscara.
 • „Leon zawodowiec”, reż. Luc Besson – wielki hit lat 90. i pierwszy film zrealizowany w Hollywood przez znanego francuskiego reżysera.
 • „Chinatown”, reż. Roman Polański – jedno z najsłynniejszych dzieł, które uczyniło Romana Polańskiego gwiazdą Hollywood.
 • „Chłopcy z ferajny”, reż. Martin Scorsese
 • „Imię róży”, reż. Jean-Jacques Annaud
 • „Infiltracja”, reż. Martin Scorsese
 • „Brudny Harry”, reż. Don Siegel
Informacje
Dodany przez użytkownika: Serafin Woźniak
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Tagi artykułu
Więcej od Serafin Woźniak
Charakterystyka dobrych filmów kryminalnych
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka
Czytanie oraz zapamiętywanie lektur szkolnych!
Komentarze: 0
Ocena: brak